vsb
21 بهمن 1401 - 14:43

افتتاح پروژه مهم شیلاتی قرارگاه سازندگی خاتم در آبهای خلیج فارس/ رفع وابستگی در تولید قفس‌های پایه کششی

طرح آزمایشی پرورش ماهی در قفس با استفاده از قفس های پایه کششی نیمه مغروق و شروع فاز توسعه با ظرفیت هزار تن توسط قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) و با حضور وزیر جهاد کشاورزی به بهره برداری رسید.

به گزارش خبرگزاری فارس از بندرعباس، طرح آزمایشی پرورش ماهی در قفس با ظرفیت اسمی 75 تن با همت قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) و با حضور وزیر جهاد کشاورزی در سواحل جنوبی جزیره قشم به بهره برداری رسید.

این طرح با مشارکت قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) و دانشگاه جامع امام حسین (ع) با تکیه بر توان متخصصان داخلی از ابتدای دی ماه 1400 آغاز شد و تاکنون طراحی و ساخت قفس های پروش ماهی در انحصار کشورهای غربی بوده، که این طرح با بومی سازی دانش طراحی و ساخت قفس های پایه کششی Tlc گام مهمی در راستای بومی سازی و احیای منابع طبیعی شیلاتی در آبهای ساحلی جنوب کشور می باشد، این مسئله از جمله مهم ترین مسائلی می باشد که در برنامه ششم توسعه دولت مورد تاکید قرار گرفته است.

 

لزوم تامین امنیت غذایی و افزایش سرانه مصرف آبزیان به منظور ارتقای سطح سلامت عمومی جامعه در راستای افزایش ضریب خود اتکایی و امنیت غذایی  از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد، تکمیل زنجیره های تولید و ارزش در این بخش با توسعه طرح 1000 تنی پرورش ماهی در قفس نیز از جمله مهم ترین اقدامات آتی قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) می باشد.

طرح پرورش ماهی در قفس با دیدگاه کلان مردمی سازی توسط قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) در دست توسعه بوده که با حمایت‌های دولتی و سازمان‌های مسئول توسعه طرح های شیلاتی می تواند بخش عظیمی از منابع طبیعی شیلاتی را با مشارکت بخش خصوصی، تعاونی های صیادی فعال در منطقه و مردم بومی احیاء و بهبود بخشد و همچنین باعث اشتغال آفرینی و رونق بخشیدن به اقتصاد منطقه ای کشور شود.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1031532